| Warszawa

Fabryka PZO przy ul. Grochowskiej 316 to d. siedziba Polskich Zakładów Optycznych.

Zakłady Optyczne powstały w 1921 r. jako Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i s-ka. – wpierw przy ul. Leszno 119 na Woli, a od 1923 r. (w związku z dużym zamówieniem lornetek dla wojska) przy ul. Grochowskiej 316 na Kamionku.

W 1931 r. zakłady zmieniają nazwę na Polskie Zakłady Optyczne S.A. a skrót PZO wpisany w kontur soczewki wraz ze słowem „Warszawa” staje się znakiem firmowym Polskich Zakładów Optycznych na kolejne dziesięciolecia.

Przez kilkadziesiąt lat neon z logotypem PZO na szczycie głównego budynku rozświetlał ulicę Grochowską, przy której do początku lat 90. XX wieku wytwarzano pełen asortyment wyrobów optycznych, zarówno cywilnych takich jak mikroskopy, teleskopy, instrumenty geodezyjne, lornetki, lupy, rzutniki; jak i wojskowych (noktowizory, kolimatory, …).

CENTRUM OPTYKI
W 1976 r. najbardziej zaawansowaną – militarną – część produkcji PZO przeniesiono do Przemysłowego Centrum Optyki, które powstało przy ul. Ostrobramskiej 75.

PCO wyspecjalizowało się w produkcji systemów kierowania ogniem, noktowizorów oraz systemów obserwacyjnych dla wojska i innych służb.

W 2008 r. PCO wyprowadziło się do nowej siedziby przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego 28 (pomiędzy CH TESCO a zakładami RADWAR). Zakłady optyczne zostały wyburzone w 2010 r. a w ich miejscu powstało centrum handlowe Promenada oraz osiedla SKANSKA Park Ostrobramska i Park Skandynawia.



W marcu 2011 r. ZTM zmieniło nazwę przystanku CENTRUM OPTYKI na CH PROMENADA. Obecnie jedynym świadectwem optycznej przeszłości tych terenów są ulice Optyków i Precyzyjna oraz rondo Soczewka znajdujące się na wjeździe do osiedla.

Od 2008 r. spółka PZO S.A. nie prowadzi przy ulicy Grochowskiej 316 już żadnej działalności produkcyjnej – zakłady są całkowicie opuszczone.

W 2012 r. Prezydent m. st. Warszawa wpisał do Gminnej Ewidencji Zabytków trzy główne budynki zakładów PZO (wpisy PPD06117, PPD06513 i PPD06516 z dn. 24.07.2012).

W 2018 r. deweloper White Star Real Estate za 31,5 Mln zł przejął od poprzedniego właściciela PZO grunty (1,1 ha) oraz budynki po dawnych zakładach. W zabytkowych budynkach PZO ma powstać kompleks biurowy a na pozostałym terenie mieszkania – inwestycja o nazwie „Fabryka PZO” ma być ukończona w grudniu 2020 r (część biurowa) /II kw. 2021 r (część mieszkaniowa).

Wizualizacja planowanego biurowca przy ul. Grochowskiej 316 / mat. Fabryka PZO

Kontynuatorem tradycji PZO pozostaje dziś spółka Polskie Zakłady Optyczne Spółka z o.o. z siedzibą przy ulicy Grochowskiej 43, której podstawowym źródłem przychodów jest sprzedaż wyrobów optycznych dla wojska.